CiekawostkiPaintball

Gra w paintball – zasady bezpieczeństwa

By 11 września 2019 No Comments

Gra w paintball to emocjonująca rozgrywka, która przynosi wiele satysfakcji zarówno wygranej drużynie, jak i tej, która poniosła porażkę – przez sam akt świetnej zabawy przez kilka godzin. Jednak tak samo jak w każdej innej grze, tak i w tej obowiązują zasady, dzięki którym łatwiej jest zachować bezpieczeństwo swoje i współzawodników. Zostań z nami do końca artykułu, aby poznać najważniejsze z nich.

Sprzęt do gry? Najlepszej jakości!

gra-w-paintballNajważniejszą zasadą właściwie w każdym przypadku – czy gotowania, czy makijażu, czy skakania ze spadochronu – podstawą jest sprzęt najlepszej jakości, który pomoże w odpowiedniej nauce nowego hobby. Tak samo jest z paintballem – aby gra była całkowicie bezpieczna, potrzebny jest sprzęt, który na to pozwoli. Składają się na niego trzy elementy: maska, marker oraz odpowiedni ubiór. Zadaniem maski, jak można się domyślić, jest ochrona przed strzałami innych. Jednak ma ona także gwarantować komfort podczas jej noszenia i dobre widzenie, dlatego nie powinna szybko parować. Najważniejszą zasadą jest to, że nie można jej ściągać na terenie gry – pod żadnym pozorem. Na placu z toczącą się rozgrywką maska powinna zakrywać całą twarz, nawet jeśli powoduje problemy z widocznością – w innym przypadku można stracić ząb lub oko, jeśli kulka trafi w takie miejsce. Kolejna rzecz: marker. Trzeba pamiętać o tym, by zabezpieczać go w przerwach pomiędzy grami. Jeśli będziemy nierozważnie się zachowywać, możemy spowodować spore szkody – od siniaków i zaczerwienień aż po przypadkowy strzał w twarz. Gdy trzymasz marker w ręce, zaleca się zachowanie dokładnie takie, jak w przypadku używania zwykłej broni. Ostatnim elementem sprzętu jest odpowiedni ubiór. Chodzi między innymi o ochraniacze na łokciach i kolanach, które powinny być stworzone z materiału o lepszej jakości. Dzięki temu, podczas gry w trudnych warunkach terenowych czy atmosferycznych nie trzeba martwić się przetarciem ochraniaczy od pierwszego lepszego upadku – a są one częścią gry.

Zasady podczas rozgrywki

gra-w-paintballPierwszym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę podczas rozgrywki, jest odległość, z której do kogoś celujemy. Mierzenie z niewielkiej odległości jest nie tylko niebezpieczne (moc wylotowa naboju jest ogromna, dlatego z pewnością sprawi ból postrzelonej osobie), ale także niehonorowe – co za frajda będzie z trafienia kogoś z metra? Na ogół przyjmuje się, że nie strzela się do współzawodników (i wszystkich innych w pobliżu) z odległości 5 metrów lub mniej. Co ważne, nie można być pod wpływem alkoholu podczas gry w paintball. Jest to niebezpieczne i obniża zdolność koncentracji oraz skupienia – dlatego zimne piwko lepiej zostawić sobie jako dodatek do grilla po rozgrywce. Nie wolno strzelać również do przedmiotów ani zwierząt i celować w coś, w co nie chcemy trafić – nie strasz nikogo, machając mu markerem przed twarzą. Ważne jest także, by pod żadnym pozorem nie zaglądać do lufy markera. Niezależnie od tego, czy jest zabezpieczony czy nie, ta czynność jest całkowicie zakazana. Jeśli przypadkiem do Twojego oka dostanie się farba – nie trzyj go ręką, tylko przemyj czystą wodą. W ten sposób pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia pieczenia.

Aby gra przynosiła pożądaną rozrywkę i była zupełnie bezpieczna, należy za każdym razem zapoznać się z obowiązującymi zasadami – i tak samo jest w przypadku paintballu. To dzięki tym regułom możesz swobodnie poruszać się po placu terenowym – ale uważaj! Zbyt duża swoboda grozi przegraną!