Imprezy integracyjneKwestie prawne

Integracja firmowa a odpowiedzialność pracownika

By 30 września 2019 No Comments

Wyjazdy integracyjne często odsłaniają zupełnie inną twarz pracowników – taką, której nie znamy z codziennego dnia w pracy. Zarówno podwładni, jak i osoby wyższe stanowiskiem – na przykład sam szef – potrafią przesunąć swoje granice niebezpiecznie naprzód, stwarzając zagrożenie dla własnej reputacji. Czy pracownik ponosi odpowiedzialność za swoje zachowanie podczas integracji firmowej?

Integracja firmowa – co się na niej dzieje?

integracja-firmowaWarto zacząć od tego, że na wydarzenie tego typu zapraszani są wszyscy zatrudnieni – niezależnie od osiąganych efektów w pracy czy zajmowanego stanowiska. Zdarza się, że niektóre firmy są zbyt duże, by logistycznie ogarnąć ilość osób zaproszonych na imprezę. Wtedy łatwiej jest rozłożyć ją na kilka części, tj. zrobić spotkanie dla każdego działu lub jednostki osobno, aby wszyscy mieli szansę na zintegrowanie się ze swoją grupą. Ich celem jest utrzymanie dobrej atmosfery między pracownikami, ale często dodatkowo są zakrapiane alkoholem, który często bywa nieodłącznym elementem imprez właściwie każdego typu. Dzięki ogólnemu rozluźnieniu i swobodnej atmosferze hamulce mogą puścić w najmniej oczekiwanym momencie – a to w konsekwencji doprowadza do różnych niechcianych zachowań: tańce na stołach, impreza do rana jak za licealnych czasów, a po pobudce kac moralny, który daje się we znaki przez kolejnych kilka dni. Pracownicy często chowają się ze swoim rozrywkowym usposobieniem, żeby nie psuć swojej opinii, ponieważ przełożony może tego nie akceptować. Jednak zdarzają się sytuacje, że to właśnie szefowie odnajdują w sobie imprezową duszę i chcą pokazać się współpracownikom z tej bardziej ludzkiej strony. Niezależnie od powyższej kombinacji, często dochodzi do nieobyczajnych zachowań – to wysoce delikatne określenie tego, co może – i rzeczywiście zdarza się na integracji firmowej.

Kara za nieobyczajne zachowanie?

Pracownik może ponieść wiele kar za nieprzestrzeganie organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP, nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, spożywanie alkoholu lub przyjście w stanie nietrzeźwym. Jednak co łączy te wszystkie naganne zachowania? Dotyczą czasu, w którym pracownik fizycznie jest w miejscu pracy. Impreza firmowa nie należy do tej grupy – jest bowiem swobodną i luźną integracją między pracownikami, a nie momentem na rozwiązywanie służbowych zadań. Dlatego właściwie niemożliwym jest ukaranie pracownika za złe zachowanie na imprezie – jedyną karą będzie jego moralne poczucie, że zrobił coś nie tak.

Choć wulgarne zachowania podczas wyjazdów i imprez integracyjnych zdarzają się nieustannie, to niemożliwym jest zastosowanie jakiejkolwiek kary porządkowej wobec pracownika, który dopuści się tego czynu. Impreza firmowa – choć na koszt firmy – nie należy do czasu pracy i nie wykonuje się na niej służbowych obowiązków. Co innego jeśli do nieobyczajnego zachowania dojdzie w biurze – ale to temat na inny artykuł.