Ciekawostki

Paintball – jaka historia kryje się za tą popularną grą?

By 10 kwietnia 2019 No Comments

Paintball jest pasjonującą i bardzo lubianą grą, która pozwala łączyć doskonałą zabawę ze sportową rywalizacją. Drużynowe rozgrywki paintballowe na świeżym powietrzu od wielu lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród amatorów, a także profesjonalnych zawodników. Jaka historia kryje się za tą popularną grą?

Jak powstał paintball?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, historia paintballa sięga lat 50. XX wieku i wiążę się z całkowicie niesportowymi okolicznościami. Początkowo karabiny strzelające farbą były bowiem wykorzystywane przez angielskich strażników leśnych oraz farmerów do znakowania drzew lub bydła z większej odległości. Po 30 latach przyjaciele z Hampshire (Gaines, Noel i Guernsey) postanowili wykorzystać dostępny sprzęt, aby wypróbować nową formę rozrywki. Dzięki nim, dokładnie w 1981 roku odbyła się pierwsza paintballowa rozgrywka, w której udział wzięło 12 zawodników, bawiących się według znanego współcześnie scenariusza „capture the flag”. Od tamtego momentu moda na paintball (nazywany również survivalem) stopniowo opanowała całą Europę oraz Stany Zjednoczone, a zasady gry i wyposażenie dla uczestników dynamicznie się rozwijały.

Historia paintballa w Polsce i na świecie

Z roku na rok paintball ewoluował i w konsekwencji zyskał miano osobnej dyscypliny sportowej (najczęściej jest klasyfikowanej jako sport ekstremalny), posiadającej własne zasady bezpieczeństwa, schematy rozgrywek oraz wymagania dotyczące produkcji wyposażenia. Według statystyk, w samym Stanach Zjednoczonych paintball uprawia ponad 10 mln ludzi, a do tej ogromnej grupy zaliczają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni bez względu na wiek. W Polsce paintballowe szaleństwo rozpoczęło się w latach 90., głównie za sprawą Zdzisława Dudy i pisma „Komandos”. Zainteresowanie pokazami technik gry oraz pierwsze turnieje sprawiły, że powstało wiele stowarzyszeń propagujących nową formę rekreacji. Po pewnym czasie powołano nawet dwie, prężnie funkcjonujące organizacje: Narodową Ligę Paintballową (2010) i Polską Ligę Paintballową (2012), zrzeszające miłośników gry do dnia dzisiejszego.

Popularne odmiany paintballa

paintballFascynaci paintballa w wersji amatorskiej, a także ci zajmujący się rozgrywkami profesjonalnie korzystają z niezbędnego sprzętu. Wyposażenie gracza paintballowego od początku stworzenia zasad gry zawiera przede wszystkim tak zwany marker paintballowy, umożliwiający celne i bezpieczne oddawanie strzałów. Oprócz tego konieczne jest posiadanie wyprofilowanej maski ochronnej oraz kombinezonu. Odpowiednio przygotowany uczestnik może brać udział w wybranych przez siebie scenariuszach gry, spośród których do najbardziej popularnych należą speedball (czyli sportowa wersja paintballa, odbywająca się na ograniczonym terenie z przeszkodami) oraz woodsball (polecany amatorom, rozgrywany w warunkach naturalnych i wymagający specjalnego kamuflażu).

Paintball to sport z długą historią, który od wielu lat wzbudza pozytywne emocje wśród wszystkich graczy. Angielski pomysł nietypowego wykorzystania karabinów z farbą przyczynił się do stworzenia alternatywnej formy rekreacji, a jednocześnie całej machiny paintballowej rozrywki. Dzisiaj w wybranej rozgrywce może wziąć udział każdy – wystarczą jedynie dobre chęci i odrobina wolnego czasu.