CiekawostkiPaintball

Paintball – sposób na rozładowanie stresu i wyostrzenie zmysłów

By 28 października 2019 No Comments

W ostatnich latach paintball staje się coraz popularniejszym sportem nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet. Z pewnością możemy także stwierdzić, że rozgrywki zainteresują osoby w każdym wieku niezależnie od poziomu sprawności fizycznej.

Co to paintball?

Paintball polega na prowadzeniu pozorowanej walki między drużynami, używając broni pneumatycznej, która w zależności od rodzaju rozgrywki zawiera w sobie farbę lub jest laserowa. Ze względu na swój charakter, w paintballu bardzo istotnym elementem staje się strategia przeważająca o wygranej. Gra przeprowadzana jest na specjalnie wyznaczonych do tego terenach i najczęściej trwa kilka godzin, w zależności od opracowanego scenariusza oraz liczby zespołów. Celem jest trafienie wszystkich członków drużyny przeciwnej. Używana broń zobowiązuje wszystkich uczestników do przejścia obowiązkowego instruktażu w sprawie reguł postępowania i zasad bezpieczeństwa takich jak noszenie maski ochronnej czy stosowanie odpowiedniej prędkości pomiarowej kulek. Paintball jest także jednym z najbezpieczniejszych sportów, gdyż specjalny sprzęt chroni przed uderzeniem amunicji.

Rodzaje paintballu

Speedball to wersja paintballu nazywana meczem ze względu na jej sportowy charakter. Teren rozgrywek często jest ograniczony, a w jego zasięgu rozstawione są liczne przeszkody. Co ciekawe, liczba zawodników oraz zasady uzależnione są w pełni od ligi, w jakiej gra się odbywa. W Polsce zajmuje się tym PLP, czyli Polska Liga Paintballowa. Nieco odmiennym rodzajem jest woodsball, wyróżniający się głównie miejscem rozgrywek. Odbywają się najczęściej na terenach zalesionych lub nawet poprzemysłowych, gdzie budynki mają być dodatkową kryjówką. Używa się wtedy także specjalnych strojów kamuflujących oraz, nierzadko, tworzy wzbogacony scenariusz wymagający pełnego zaangażowania wszystkich uczestników. Pump-paintball natomiast różni się od pozostałych używaną bronią, ponieważ w trakcie gry stosuje się markery stock wymagające ręcznego przeładowania. W tym przypadku nie ma ściśle określonego terenu, gdyż może być to las albo pole speedballowe.

Zalety paintballu

Niepodważalną zaletą uczestniczenia w tego typu rozgrywkach jest małe ryzyko kontuzji oraz brak specjalnych wymagań fizycznych. Łatwo jest dzięki paintballowi rozwinąć swoją szybkość i zwinność, a do samej gry niepotrzebny jest dodatkowy trening, co wyrównuje szanse doświadczonych oraz amatorów. Ze względu na brak ścisłych ograniczeń wiekowych możemy stworzyć drużyny z członków naszej rodziny, paczki przyjaciół bądź kolegów z pracy. Nie da się zatem ukryć, że jest to sport przeznaczony dla każdego, a dodatkowo staje się formą aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, pozytywnie wpływającą na samopoczucie. Poza nauką współpracy, szansą wzmocnienia relacji międzyludzkich, pozwala na rozwój myślenia przestrzennego, ale także strategicznego. Możemy nauczyć się lepiej orientować w terenie oraz myśleć według nieoczywistych schematów, co pozwala nie tylko na wygranie rozgrywek paintballowych, lecz również wzbogaca umiejętności interpersonalne i rozwija zmysły. Poza tym, w dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas jest zabiegany, warto znaleźć chwilę na rozładowanie codziennie towarzyszącego nam stresu, a najłatwiej tego dokonać właśnie uprawiając sport i spotykając się z ludźmi.

Paintball jest z pewnością źródłem niesamowitej zabawy i przypływu adrenaliny, a co za tym idzie, wyjątkową rozgrywką, która zbliża do siebie ludzi oraz pozytywnie wpływa na nasz organizm. Warto połączyć aktywność fizyczną z integracją. Twoje ciało i głowa z pewnością będą wdzięczne za te endorfiny!