CiekawostkiImprezy integracyjnePaintball

Paintball vs ASG – poznaj zasadnicze różnice

By 28 czerwca 2019 No Comments

Osoby, które na co dzień nie zajmują się rozgrywkami paintballowymi, podobieństwo tego rodzaju sportu do innych form aktywności z karabinem w ręku jest naprawdę duże. W gruncie rzeczy każda dyscyplina wykorzystująca repliki broni palnej jest wyraźnie odmienna. Poniżej przedstawiamy zestawienie paintball vs ASG – poznaj zasadnicze różnice między nimi.

Czym jest ASG?

paintball-vs-asgTajemniczy skrót ASG, czyli Air Soft Gun (BB-guns, tłumaczony również także jako broń ASG lub replika ASG) oznacza w praktyce używanie w celach sportowych specjalnie przygotowanych replik broni palnej, najczęściej na pierwszy rzut oka zupełnie nieróżniących się od prawdziwych karabinów (skala 1:1). Do strzelania z nich w trakcie rozgrywek niezbędna jest amunicja w postaci plastikowych kulek o średnicy mieszczącej się w granicach od 6 do 8 mm (energia ich wyrzutu jest stosunkowo niewielka). Spośród rodzajów karabinów ASG wyróżnia się między innymi modele sprężynowe, gazowe i elektryczne. Z kolei do najbardziej znanych i popularnych gier wykorzystujących ten typ broni rekreacyjno-sportowej zalicza się tak zwane strzelanki, LARP, military simulation oraz Close Quarters Battle.

Paintball vs ASG

Czym zatem właściwie różnią się rozgrywki paintballa od ASG? Porównanie tych dwóch rodzajów sportowej rozrywki warto rozpocząć od wspomnianej już amunicji – w przypadku pierwszej z wymienionych aktywności używa się wyłącznie kulek z farbą, w ASG natomiast jak już wcześniej wspomniano – kulek z plastiku. Kolejna różnica dotyczy miejsca, czyli pola gry: mecz paintballowy najczęściej rozgrywa się na przygotowanych terenach, wzbogaconych o dodatkowe przeszkody i kryjówki. W trakcie zabawy z bronią ASG korzysta się natomiast z nieco mniej profesjonalnych, dzikich przestrzeni, głównie opuszczonych budynków, hal, fabryk, a także nieodwiedzanych obszarów leśnych. Porównując obydwie dyscypliny nie sposób pominąć również kwestii czasu przeprowadzanych meczów – jeśli chodzi o rozgrywki ASG są one mocno nastawione na stosowanie przyjętej strategii, która rozwija się dość długo. W paintballu natomiast liczy się szybkość reakcji i celność wykonywanych strzałów, dlatego czas gry jest znacznie krótszy.

Dla fanów adrenaliny

Zarówno paintball, jak i ASG są rozrywkami, które mogą przynieść wiele niezapomnianych emocji i radości z gry zespołowej. Wybór jednej z nich jest uzależnionych od indywidualnych preferencji i oczekiwań – miłośnikom sportowej adrenaliny w gruncie rzeczy powinny się spodobać obydwie dyscypliny. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że w przeciwieństwie do ASG paintball wymaga dużo mniejszego doświadczenia i można z powodzeniem wybrać się na niego z przyjaciółmi lub kolegami z pracy – zasady są bowiem proste i można bez trudu nauczyć się ich w kilka minut.

Wbrew pozorom paintball i ASG nie są tymi samymi rodzajami rozgrywek. Różnice między nimi dotyczą przede wszystkim typu wykorzystywanej amunicji, miejsca gry, a ponadto także czasu jej trwania. Bez wątpienia warto spróbować obydwu form zabawy z replikami broni, wiedzieć jednak o tym, że paintball zdecydowanie bardziej nadaje się dla amatorów.