CiekawostkiPaintball

Rodzaje markerów paintballowych, czyli jaki sprzęt wybrać?

By 8 sierpnia 2019 No Comments

Lato w pełni, dlatego warto skorzystać ze sprzyjającej aury i spróbować swoich sił w nowym sporcie. By poczuć solidną dawkę adrenaliny, a co za tym idzie zapomnieć o nudzie warto odpowiednio przygotować się do rozgrywki. Poniżej rozwiewamy wątpliwości dotyczące rodzajów markerów paintballowych – jaki sprzęt wybrać? Które modele są najbardziej odpowiednie dla początkujących?

Jaki sprzęt do paintballa wybrać?

Przed zaplanowaniem paintballowego meczu w gronie znajomych trzeba wiedzieć o tym, jakie elementy stroju i wyposażenia są niezbędne, by bawić się bezpiecznie i bez większych trudności. Przede wszystkim każdy, kto chce wziąć udział w rozgrywce musi ubrać odpowiedni, wygodny strój – najlepiej specjalny kombinezon wojskowy, który spełni funkcje zarówno ochronne, jak i maskujące. Poza tym, by uniknąć uszkodzenia ciała konieczne jest założenie maski i okularów – dzięki nim będziesz mieć pewność, że kulki z farbą nie będą stanowiły żadnego zagrożenia. Kluczowym elementem wyposażenia nie tylko profesjonalnych, ale także amatorskich graczy w paintball jest ponadto specjalny marker, potocznie nazywany karabinem, pozwalający oddawać celne strzały.

Rodzaje markerów paintballowych

Obecnie gracze najczęściej korzystają w czasie rozgrywek z trzech popularnych rodzajów markerów paintballowych:

  • tzw. pomp – czyli markerów odznaczających się możliwością wykonywania szybkich i precyzyjnych strzałów. Minusem ich używania jest to, że po każdym wystrzale trzeba je przeładować.
  • markerów pneumatycznych – inaczej semi-automatów, które w odróżnieniu od pomp przeładowują się automatycznie. Wykorzystany zostaje do tego specjalny gaz wypychające kule z farbą pod ciśnieniem.
  • markerów automatycznych (elektro-mechanicznych) – będących najbardziej zaawansowanym rodzajem karabinów. Oprócz tego, że samodzielnie się przeładowują, umożliwiają również wybór jednego z trzech trybów wykonywania strzałów (wystrzału jednej kulki, trzech kulek lub strzelania ciągłą serią).

Sprzęt do paintballa dla każdego

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu markera paintballowego, warto poprosić o pomoc osobę doświadczoną, która będzie w stanie wyjaśnić wszelkie wątpliwości i doradzi, jaki sprzęt będzie najlepiej dostosowany do Twoich umiejętności i oczekiwań, a do tego nie będzie zbyt drogi. Istotne jest to, by pierwszy marker paintballowy sprawdzał się przede wszystkim pod względem technicznym i był stosunkowo wytrzymały. Co ważne, karabin dla początkujących graczy powinien być jak najprostszy w obsłudze oraz konserwacji. Najlepiej w czasie zakupu dowiedzieć się, w jaki sposób postępować w razie zacięcia się kulki lub całego magazynku, a także jak wykonywać samodzielnie podstawowe czynności serwisowe.

By grać w paintball niezbędne jest posiadanie lub wypożyczenie odpowiedniego sprzętu. Wyposażenie prawdziwego gracza obejmuje głównie właściwy strój, wygodną maskę oraz dobrze strzelający marker. Spośród dostępnych modeli najczęściej wybierane są markery pneumatyczne i automatyczne, pozwalające na szybkie i celne wykonywanie strzałów.