CiekawostkiPaintball

Strój, sprzęt, zasady, czyli czym jest paintball?

By 29 maja 2019 No Comments

Paintball to niezwykle emocjonująca gra terenowa, która ma wielu zwolenników zarówno na świecie, jak i w naszym kraju. Jak powszechnie wiadomo, chodzi w niej głównie o celne strzelanie za pomocą karabinów z farbą. Czym jednak tak naprawdę jest paintball, jaki sprzęt, strój oraz zasady są potrzebne do jego uprawiania?

Czym jest paintball?

czym-jest-paintballNajczęściej w środowiskach zajmujących się na co dzień paintballem, określa się go jako grę zespołową, wymagającą sprawnego wykorzystywania markerów przypominających prawdziwą broń. Ta wyjątkowa forma rozrywki jest jednak w pełni pokojowa, a zamiast pocisków do strzelania w trakcie meczu stosuje się specjalne, bezpieczne kulki zawierające farbę. Choć paintball wydaje się bardzo nowoczesny, jego pierwotna historia sięga lat 50. XX wieku. Wówczas markery służyły angielskim rolnikom do znakowania bydła, ale z czasem zaczęto je również używać w celach rekreacyjnych. Wraz z upływem lat paintball rozwinął się w kilku kierunkach i przyjął różnorodne formy, spośród których można wskazać między innymi odmianę sportową, czyli speedball, woodsball, rozgrywany w naturalnym otoczeniu, a także magfed-paintball, bazujący na karabinach zasilanych dolnymi magazynkami.

Zasady gry w paintball

Paintball jako gra rekreacyjna nie ma jednych, ściśle ustalonych zasad. Sam przebieg rozgrywki jest bowiem uzależniony od wybranego przez uczestników scenariusza. Za najpopularniejsze uważa się tak zwany dead match, flagę oraz ochronę VIP-a. Niezależnie od rodzaju zaplanowanego meczu niezmienna pozostaje jednak konieczność podziału uczestników na dwie drużyny, pracy zespołowej oraz przestrzegania ogólnych reguły dotyczących każdego gracza. Należą do nich głównie zachowywanie odpowiedniej odległości przed oddaniem strzału (około 6 metrów) i niezwłoczne opuszczenie pola rozgrywki po zostaniu trafionym przez przeciwnika. Dynamiczne zmagania na pełnym przeszkód terenie przeważnie trwają mniej więcej 45 minut (bez przerw), choć wiele zależy od tego, jaki jest styl gry uczestników.

Strój i sprzęt

cOprócz scenariusza gry i pola każdy, kto chce sprawdzić swoich sił w paintballu potrzebuje odpowiedniego sprzętu. Przed rozpoczęciem rozgrywki wszyscy uczestnicy otrzymują profesjonalne markery, pozwalające w bezpieczny i prosty sposób strzelać do przeciwników. Oprócz samych karabinów, w zestawie znajdują się także magazynki zawierające określoną ilość kulek z farbą. Drugim, niezwykle ważnym elementem wyposażenia gracza są wygodne maski i osłony, chroniące twarze oraz ciało przed ewentualnym trafieniem. Dodatkowo, do gry przydaje się również mundur w maskujących kolorach i ułatwiające szybkie bieganie buty z wytrzymałą podeszwą.

Paintball to gra zespołowa, w której mogą brać udział profesjonaliści oraz amatorzy poszukujący solidnej dawki adrenaliny. Ten niepowtarzalny, zyskujący popularność sport opiera się głównie na wykorzystywaniu potencjału dostępnego terenu, dobrej strategii oraz celności wykonywanych strzałów. Co oczywiste, gra w paintball nie jest możliwa bez wyposażenia uczestnika w odpowiedni sprzęt – przede wszystkim marker, maskę oraz mundur.