CiekawostkiPaintball

Woodsball a speedball – czym się różnią?

By 26 sierpnia 2019 No Comments

Paintball to dyscyplina sportowa, która zyskała wielkie grono miłośników, ponieważ wystrzeliwanie kulek z farbą z markerów potrafi dostarczyć wiele adrenaliny oraz niecodziennej rozrywki. W Polsce paintball to stosunkowo młody sport, ponieważ rozpowszechnił go w latach 90. minionego wieku Zdzisław Duda, tłumacząc jego zasady. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że ma on swoje dwie podstawowe odmiany: woodsball oraz speedball. Co charakteryzuje te odmiany paintballu?

Czym jest woodsball?

W woodsballu podstawową zasadą jest prowadzenie rywalizacji pomiędzy zawodnikami na terenach naturalnych, np. w lesie. Ważne, aby przestrzeń była obszerna i możliwie otwarta, więc nie tylko miejsca, w których rośnie dużo drzew zdadzą egzamin, ale wszelkie nieużytki, gmachy poprzemysłowe itp. Woodsball zakłada warunki zbliżone do survivalowych, wręcz partyzanckich, więc tak ważne jest, aby zawodnicy posiadali stroje kamuflażowe, które ułatwiają chowanie się przed przeciwnikiem.

Speedball, czyli paintball w wersji turniejowej

Speedball to nieco bardziej sportowa wersja paintballa, odbywająca się na arenach, stadionach czy boiskach. Przestrzeń wypełniona jest starannie skoszoną trawą, na której ustawione są sztuczne przeszkody w postaci balonów o rozmaitych kształtach. Boisko zabezpiecza się dookoła specjalną siatką ochronną. Speedball to dyscyplina niezwykle schematyczna oraz dynamiczna, ponieważ nie ma w niej miejsca na powolne kierowanie działań względem przeciwnika. Niezwykle istotna jest tu komunikacja w drużynie, określony podział obowiązków oraz szybki czas reakcji na działania zawodnika z przeciwnego zespołu.

Speedball i woodsball – podstawowe różnice

Speedball jest więc o wiele bardziej skonwencjonalizowaną i uporządkowaną odmianą paintballa, odbywającą się na terenie o niewielkiej powierzchni. Nastawia się on na aspekt sportowy i traktuje przebieg gry wyłącznie jako rozgrywkę. Woodsball z kolei zakłada o wiele bardziej ekstremalne warunki: nieokiełznane do końca przestrzenie, powolne i taktyczne działania, co wiąże się z zupełnie odmiennym przygotowaniem do gry pod kątem stroju, który w tym przypadku musi umożliwiać skuteczny kamuflaż, a nie tylko ochronę przed ciosem.

Podsumowując, nadrzędną zasadą paintballa jest strzelanie do drużyny przeciwników z markerów, mając na celu trafienie w innego zawodnika kuleczką z farbą. Podział na woodsball i speedball wynika z warunków przeprowadzania gry. Pierwsza odmiana paintballa zakłada aktywność w otoczeniu leśnym oraz survivalowy klimat, podczas gdy druga – atmosferę turniejową, skupioną wyłącznie na sportowych doznaniach.